Anställningsintervju

17juni ’09

Såååå glad över att min lilla sov ända till halvåtta idag, för igår satt jag som vanligt uppe lite för sent och grejade med massa onödiga saker. Jag ska på anställningsintervju på en ungdomsmottagning idag, känns lite spännande. Jag har ju inte någon erfarenhet av att jobba med ungdomar, förutom mina egna då förstås ;-) Och det är väl det som får mig att tänka lite på om det verkligen är min grej. Det är ju såklart inte samma sak med sina egna barn och de man skulle träffa om man jobbade på en ungdomsmottagning. Men det är ju ändå så att ungdomar kan vara ganska krävande och det kanske egentligen räcker för mig med mina egna. Känns lite skumt att gå på intervju när jag inte ens är säker på om jag vill ha och passar för jobbet. När det gäller mödravård och förlossning har jag ju erfarenhet och känner mig helt trygg, men detta med ungdomsmottagning skulle ju bli helt nytt och det som är nytt är på nåt sätt både spännande och lite skrämmande. Tänk om det inte är roligt? Tänk om jag inte passar för det? Ja, ja, nu får jag väl bara gå dit och känna efter, lovar att berätta hur det går.

Mina egna fina ungdomar

Mina egna fina ungdomar

Detta inlägg är publicerat i Okategoriserad. Bokmärk permalink. Skriv en kommentar eller lämna en trackback: Trackback URL.

Skriv en kommentar

Din epostadress delas eller publiceras aldrig

Du kan använda dessa HTML-taggar och attribut: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>